Hakkımda


GÜRSAN ERGİL


Mühendis kökenli bir doğa aktivisti, sanatçı, peyzaj tarihçisi ve tasarımcısıdır. Ulusal ve uluslararası anlamda önemli peyzaj projeleri gerçekleştiren Ergil’in bahçe kültürü tarihi üzerine hazırladığı makaleler saygın uluslararası dergiler de yer almıştır.

Ergil’in yer aldığı peyzaj projeleri özel konutlardan büyükelçilik bahçelerine; kent meydanından tatil köyüne; EXPO Türkiye pavyonundan; üniversite bahçesine uzanan bir çeşitlilik gösterir. Tasarımcının peyzaj çalışmalarına paralel giden bir diğer uğraşı ise 90’lı yıllardan beri az sayıda ürettiği heykelsi mobilya ve objelerdir. Ergil’in geri dönüşümlü ahşap ve metal malzeme ile tasarladığı bu işlerden ‘Walnut Chair’ 2009 yılında Christie’s NY, Green Auction müzayedesinde satılınca uluslararası koleksiyoncuların da ilgisi çekmiştir.


Merhaba


‘Bahçe merakım çocukluk yıllarımda sıklıkla ziyaret ettiğimiz Büyükada’daki babaannemin şirin ahşap evi ile başladı. Yola bakan bahçe duvarı ile iç içe geçmiş anıtsal incir ağacı, geometrik formlarda bezenmiş beton patikalar ve iki yanında 20 cm kadar yükseltilmiş çiçek tarhları aklımda kalanlar. Bu bahçe zevkler ve ihtiyaçlar doğrultusunda yıllar içinde oluşmuş küçük bir vahaydı benim için. İki katlı mütevazi ahşap evin hemen yakınına konumlanmış yaşlı mimozalar yatak odası pencerelerine bakardı. Baharin gelişini müjdeleyen mimoza enfes görüntü ve kokusuyla bizleri mest ederdi. Dikkatlice kesilip bahçedeki kuyuya sarkıtılmış taze mimoza buketleri gazete kağıtlarına sarılarak İstanbul’dan gelen misafirlere Ada hatırası olarak verilirdi.

Yıllar geçip büyünce önce mühendislik daha sonra tasarım yönetimi, bahçe tasarımı ve tarihi öğrendim. Yirmi yıl önce başladığım bahçe tasarımı işinde farklı coğrafyalarda konumlanmış farklı türde projelerde yer aldım. Bu süreç bilgi ve tecrübemi arttırmak açısından benim için büyük bir şans oldu. ‘

Sevgiyle kalın
Gürsan Ergil/2022